Vetlanda (F): Skillnad mellan sidversioner
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
Edis (diskussion | bidrag) |
Edis (diskussion | bidrag) |
||
Rad 49: | Rad 49: | ||
| [[Tingslag]]: || -1947 Östra härads tinslag<BR>1948-1970 Njudungs tingslag<BR>1971- Eksjö tingsrätt | | [[Tingslag]]: || -1947 Östra härads tinslag<BR>1948-1970 Njudungs tingslag<BR>1971- Eksjö tingsrätt | ||
|- style="background: #C0C0C0;" | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Domsaga]]: || 1680–1796 Östra, Uppvidinge och Konga härader<BR>1796–1933 Egen domsaga<BR>1934–1970 Västra och Östra härader (Njudungs)|- style="background: #C0C0C0;" | | [[Domsaga]]: || 1680–1796 Östra, Uppvidinge och Konga härader<BR>1796–1933 Egen domsaga<BR>1934–1970 Västra och Östra härader (Njudungs) | ||
|- style="background: #C0C0C0;" | |||
| [[Kommun]]: || Vetlanda kommun | | [[Kommun]]: || Vetlanda kommun | ||
|- style="background: #C0C0C0;" | |- style="background: #C0C0C0;" |
Nuvarande version från 30 december 2010 kl. 21.28
Vetlanda församling i Växjö stift, Vetlanda kommun, Småland (Jönköpings län), Östra härad, 12.466 invånare (2006).
Denna artikel är bara påbörjad. Du kan hjälpa till genom att utöka den. Om du tycker att denna artikel är färdig kan du ta bort formateringen {{Stubbe}}.
Socken-/Församlingsbeskrivning
Här kan man beskriva socknen.
Historik
Här kan man skriva historik.
Geografiska platser
Gårdar
Alarp, Bysta, Dalseda, Deleryd, Ekreda, Fageräng, Flugeby, Getinge, Holmesberg, Hult, Höreryd, Krassaberg, Löneberg, Månstorp, Måssbråsa, Perstorp, Tånghult, Tångreda, Tällreda, Upplanda och Vetlanda.
Tätorter
- Vetlanda centralort i Vetlanda kommun, Småland (Jönköpings län), 80 km sydöst om Jönköping, 12.691 invånare (2006).
Forskningskällor
Tillhörigheter | |
Pastorat: | -1961 Eget pastorat 1962-1994 Moderförsamling i Vetlanda, Bäckseda och Näsby pastorat 1995- Moderförsamling i Vetlanda, Näsby, Björkö och Nävelsjö pastorat |
Kontrakt: | -1955 Östra härads 1956- Östra Njudungs |
Kyrklig samfällighet: | |
Stift: | Växjö stift |
Fögderi: | 1720-1917 Östra härads fögderi 1918-1945 Njudungs fögderi 1946- Vetlanda fögderi |
Länsmansdistrikt: | Tidsperiod/Namn för Länsmansdistrikt |
Landsfiskalsdistrikt: | Tidsperiod/Namn för Landsfiskalsdistrikt |
Polisdistrikt: | Tidsperiod/Namn för Polisdistrikt |
Åklagardistrikt: | Tidsperiod/Namn för Åklagardistrikt |
Kronofogdedistrikt: | Tidsperiod/Namn för Kronofogdedistrikt |
Län: | Jönköpings län |
Härad: | Östra härad |
Tingslag: | -1947 Östra härads tinslag 1948-1970 Njudungs tingslag 1971- Eksjö tingsrätt |
Domsaga: | 1680–1796 Östra, Uppvidinge och Konga härader 1796–1933 Egen domsaga 1934–1970 Västra och Östra härader (Njudungs) |
Kommun: | Vetlanda kommun |
Landskap: | Småland |
Militär indelning: | Tidsperiod/Namn för Militär indelning |
Digitalt material
- Sveriges dödbok
- Sveriges befolkning
- Här anges digitalt material som finns tillgängligt som t ex publicerade CD/DVD-skivor, databaser, digitaliserad arkiv och liknande. Namnge dem och skapa en intern länk för Wiki-Rötter. Externa länkar till andra sidor som kan tänkas innehålla detta material placeras under "Externa länkar".
Tryckt litteratur
- Här anges tryckt litteratur med en intern länk för Wiki-Rötter.
Arkivalier
Kyrkoarkivalier
- Här kan man nämna befintliga kyrkoarkivalier.
Juridiska arkivalier
- Här kan man nämna befintliga juridiska arkivalier (domböcker, bouppteckningar, saköreslängder)
Militära arkivalier
- Här kan man nämna befintliga militära arkivalier.
Övriga arkivalier
- Här kan man nämna övriga arkivalier.
Lokala arkiv
- Här kan man nämna lokala arkiv med en intern länk för Wiki-Rötter.
Register & avskrifter
- Här kan man nämna befintliga register och avskrifter med en intern länk för Wiki-Rötter. Externa länkar till andra sidor som kan tänkas innehålla detta material placeras under "Externa länkar".
Föreningar
- Hembygdsföreningen Njudung
Övrigt
Här kan man ta upp annat som kan vara till nytta vid släktforskning för denna församling/socken.