Hammerdal (Z): Skillnad mellan sidversioner
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
Viking (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
Edis (diskussion | bidrag) |
||
Rad 15: | Rad 15: | ||
==Forskningskällor== | ==Forskningskällor== | ||
{| cellpadding="2" style="float: right; width: 350px; background: #000000; margin-left: 1em; border-spacing: 1px; font-size: 88%;" | |||
| [[Militär indelning]]: || Namn | | colspan="2" style="text-align:center;font-size: 120%; background-color:#808080;" | '''Tillhörigheter''' | ||
|- style="background: #C0C0C0;" | |||
| [[Pastorat]]: || Tidsperiod/Namn för Pastorat | |||
|- style="background: #C0C0C0;" | |||
| [[Kontrakt]]: || Tidsperiod/Namn för Kontrakt | |||
|- style="background: #C0C0C0;" | |||
| [[Kyrklig samfällighet]]: || Tidsperiod/Namn för Kyrklig samfällighet | |||
|- style="background: #C0C0C0;" | |||
| [[Stift]]: || Tidsperiod/Namn för Stift | |||
|- style="background: #C0C0C0;" | |||
| [[Fögderi]]: || Tidsperiod/Namn för Fögderi | |||
|- style="background: #C0C0C0;" | |||
| [[Länsmansdistrikt]]: || Tidsperiod/Namn för Länsmansdistrikt | |||
|- style="background: #C0C0C0;" | |||
| [[Landsfiskalsdistrikt]]: || Tidsperiod/Namn för Landsfiskalsdistrikt | |||
|- style="background: #C0C0C0;" | |||
| [[Polisdistrikt]]: || Tidsperiod/Namn för Polisdistrikt | |||
|- style="background: #C0C0C0;" | |||
| [[Åklagardistrikt]]: || Tidsperiod/Namn för Åklagardistrikt | |||
|- style="background: #C0C0C0;" | |||
| [[Kronofogdedistrikt]]: || Tidsperiod/Namn för Kronofogdedistrikt | |||
|- style="background: #C0C0C0;" | |||
| [[Län]]: || [[Jämtlands län]] | |||
|- style="background: #C0C0C0;" | |||
| [[Härad]]: || Tidsperiod/Namn för Härad | |||
|- style="background: #C0C0C0;" | |||
| [[Tingslag]]: || Tidsperiod/Namn för Tingslag | |||
|- style="background: #C0C0C0;" | |||
| [[Domsaga]]: || Tidsperiod/Namn för Domsaga | |||
|- style="background: #C0C0C0;" | |||
| [[Kommun]]: || Tidsperiod/Namn för Kommun | |||
|- style="background: #C0C0C0;" | |||
| [[Landskap]]: || [[Jämtland]] | |||
|- style="background: #C0C0C0;" | |||
| [[Militär indelning]]: || Tidsperiod/Namn för Militär indelning | |||
|- | |- | ||
|} | |} |
Versionen från 12 mars 2011 kl. 19.40
Denna artikel är bara påbörjad. Du kan hjälpa till genom att utöka den. Om du tycker att denna artikel är färdig kan du ta bort formateringen {{Stubbe}}.
Historik
- Hörde från början till Norge/Danmark men tillföll 1645 Sverige liksom övriga Jämtland.
Socken-/Församlingsbeskrivning
- Församlingen ligger i norra Jämtland, Jämtlands län. Består mest av skogs- och myrmark.
Geografiska platser
Gårdar
- Bl.a. Finnboriset.
Forskningskällor
Tillhörigheter | |
Pastorat: | Tidsperiod/Namn för Pastorat |
Kontrakt: | Tidsperiod/Namn för Kontrakt |
Kyrklig samfällighet: | Tidsperiod/Namn för Kyrklig samfällighet |
Stift: | Tidsperiod/Namn för Stift |
Fögderi: | Tidsperiod/Namn för Fögderi |
Länsmansdistrikt: | Tidsperiod/Namn för Länsmansdistrikt |
Landsfiskalsdistrikt: | Tidsperiod/Namn för Landsfiskalsdistrikt |
Polisdistrikt: | Tidsperiod/Namn för Polisdistrikt |
Åklagardistrikt: | Tidsperiod/Namn för Åklagardistrikt |
Kronofogdedistrikt: | Tidsperiod/Namn för Kronofogdedistrikt |
Län: | Jämtlands län |
Härad: | Tidsperiod/Namn för Härad |
Tingslag: | Tidsperiod/Namn för Tingslag |
Domsaga: | Tidsperiod/Namn för Domsaga |
Kommun: | Tidsperiod/Namn för Kommun |
Landskap: | Jämtland |
Militär indelning: | Tidsperiod/Namn för Militär indelning |
Digitalt material
Tryckt litteratur
Arkivalier
Kyrkoarkivalier
- Hammerdals kyrkoarkiv (Förvaras på Landsarkivet i Östersund)
Juridiska arkivalier
- Här kan man nämna befintliga juridiska arkivalier (domböcker, bouppteckningar, saköreslängder)
Militära arkivalier
- Här kan man nämna befintliga militära arkivalier.
Övriga arkivalier
- Här kan man nämna övriga arkivalier.
Lokala arkiv
- Här kan man nämna lokala arkiv.
Register & avskrifter
- [ ]
- [ ]
Föreningar
- [[ ]]
Övrigt
Här kan man ta upp annat som kan vara till nytta vid släktforskning för denna församling/socken.
Externa länkar
Hammerdal på Arkivguidens Forum