Genealogiprogram: Skillnad mellan sidversioner
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
Anders (diskussion | bidrag) m (Anarkiv) |
Anders (diskussion | bidrag) m (reunion) |
||
Rad 30: | Rad 30: | ||
|- | |- | ||
| [[My Heritage]] || Internet | | [[My Heritage]] || Internet | ||
|- | |||
| [[Reunion]] || MAC OS X | |||
|- | |||
|} | |} | ||
Versionen från 29 oktober 2010 kl. 19.15
Genealogiprogram eller släktforskningsprogram som det även kallas är datorprogram som används för att registrera antavlor och släktdatabaser. Programmen har bland annat funktioner för att koppla samman individer, sammanställa fakta om dem och presentera sammanställningar i form av släkttabeller och släkttavlor.
För att flytta databaser mellan olika genealogiprogram har en standard kallad GEDCOM (GEnealogical Data COMmunication) tagits fram. De flesta genealogiprogram har stöd för GEDCOM.
Man kan även registrera sin antavla direkt på Internet hos ett flertal företag.
Namn | Operativsystem/Plattform |
---|---|
AnArkiv | Windows |
Ancestry | Internet |
DISGEN | Windows |
Geni | Internet |
Gramps | Linux, MAC OS X, Windows |
Holger | Windows |
Legacy Family Tree | Windows |
MinSläkt | Windows |
My Heritage | Internet |
Reunion | MAC OS X |