Stift: Skillnad mellan sidversioner
Cognatus (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
Cognatus (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
Rad 1: | Rad 1: | ||
__NOTOC__ | |||
'''Stift''', ''biskopsdöme'', är en administrativ och geografisk indelning inom [kyrkoprovinser i vissa kristna samfund. Det geografiska stiftet leds av en [[biskop]], men i [[romersk-katolska kyrkan]] kan ett stift även vara ett kloster som leds av ett kapitel av munkar och en abbot. | '''Stift''', ''biskopsdöme'', är en administrativ och geografisk indelning inom [kyrkoprovinser i vissa kristna samfund. Det geografiska stiftet leds av en [[biskop]], men i [[romersk-katolska kyrkan]] kan ett stift även vara ett kloster som leds av ett kapitel av munkar och en abbot. | ||
Flera stift tillsammans leds av en [[ärkebiskop]] (och kallas inom den romersk-katolska kyrkan för [[kyrkoprovins]]), vars eget stift kallas ärkestift. Stiften är i sin tur indelade [[kontrakt]], [[pastorat]] och [[församling]]ar, som är den minsta enheten i alla kristna [[Kyrkans organistation|kyrkors organisation]]. En sådan indelning gäller i synnerhet inom romersk-katolska kyrkan och inom de nationella [[lutherska kyrkan|evangelisk-lutherska kyrkor]] som övertog dess roll efter reformationen. Stiftens organisation kan variera mellan olika kristna samfund och olika länder. | Flera stift tillsammans leds av en [[ärkebiskop]] (och kallas inom den romersk-katolska kyrkan för [[kyrkoprovins]]), vars eget stift kallas ärkestift. Stiften är i sin tur indelade [[kontrakt]], [[pastorat]] och [[församling]]ar, som är den minsta enheten i alla kristna [[Kyrkans organistation|kyrkors organisation]]. En sådan indelning gäller i synnerhet inom romersk-katolska kyrkan och inom de nationella [[lutherska kyrkan|evangelisk-lutherska kyrkor]] som övertog dess roll efter reformationen. Stiftens organisation kan variera mellan olika kristna samfund och olika länder. | ||
== Stift i Sverige == | |||
=== Svenska stift genom historien | === Stiftens ledning === | ||
Stiften styrdes av en [[biskop]] (i [[ärkestift]]et en [[ärkebiskop]]) tillsammans med domkapitlet vilket var benämningen på stiftets centrala juridiska och administrativa organ. [[Biskop]]arna samarbetade i kyrkans centrala ledning där [[ärkebiskop]]en i Uppsala gick under beteckningen "primus inter pares", ''den främste bland likar''. I de nya stift som upprättades efter reformationen och som inledningsvis kallades ''superintendentia'' tillsattes en [[superintendent]]. | |||
{{stubbe}} | |||
== Svenska stift genom historien == | |||
[[Fil:Dioceses of Church of Sweden.jpg|mini|Stift i dagens Sverige]] | [[Fil:Dioceses of Church of Sweden.jpg|mini|Stift i dagens Sverige]] | ||
Rad 15: | Rad 22: | ||
|'''Domkyrka''' | |'''Domkyrka''' | ||
|- | |- | ||
|[[Fil: | ||[[Fil:Borgå stift vapen.jpg|25px]] [[Borgå stift]] | ||
| | |1723<ref>I och med att biskopssätet i Viborgs stift år 1723 flyttats till Borgå.</ref> | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|[[ | | [[Eskilstuna stift]] | ||
|tidigt 1100-tal | |tidigt 1100-tal<ref>1164 slogs Eskilstuna stift ihop med [[Strängnäs stift]].</ref> | ||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
|[[Fil:Göteborg stift vapen.jpg|25px]] [[Göteborgs stift]] | |[[Fil:Göteborg stift vapen.jpg|25px]] [[Göteborgs stift]] | ||
Rad 54: | Rad 37: | ||
|Västra [[Västergötland]], [[Halland]], [[Bohuslän]] och sydvästra Dalsland. | |Västra [[Västergötland]], [[Halland]], [[Bohuslän]] och sydvästra Dalsland. | ||
|[[Göteborgs domkyrka]] | |[[Göteborgs domkyrka]] | ||
|- | |||
|[[Fil:Härnösand stift vapen.jpg|25px]] [[Härnösands stift]] | |||
|1647 | |||
|[[Jämtland]], [[Medelpad]], [[Ångermanland]] och [[Härjedalen]] | |||
|[[Härnösands domkyrka]] | |||
|- | |||
| [[Kalmar stift]] | |||
|1603<ref>1915 uppgick Kalmar stift i [[Växjö Stift]].</ref> | |||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
|[[Fil:Karlstad stift vapen.jpg|25px]] [[Karlstads stift]] | |[[Fil:Karlstad stift vapen.jpg|25px]] [[Karlstads stift]] | ||
Rad 60: | Rad 53: | ||
|[[Karlstads domkyrka]] | |[[Karlstads domkyrka]] | ||
|- | |- | ||
|[[Fil: | |[[Fil:Linköping stift vapen.jpg|25px]] [[Linköpings stift]] | ||
| | |tidigt 1100-tal | ||
|[[ | |[[Östergötland]], norra [[Småland]] | ||
|[[ | |[[Linköpings domkyrka]] | ||
|- | |- | ||
|[[Fil:Luleå stift vapen.jpg|25px]] [[Luleå stift]] | |[[Fil:Luleå stift vapen.jpg|25px]] [[Luleå stift]] | ||
Rad 70: | Rad 63: | ||
|[[Luleå domkyrka]] | |[[Luleå domkyrka]] | ||
|- | |- | ||
|[[Fil: | |[[Fil:Lund stift vapen.jpg|25px]] [[Lunds stift]] | ||
| | |1060, 1103<ref>Lund blir Nordens ärkestift och [[primas]] för [[kyrkoprovins]]en Norden (inklusive Sverige), fram till reformationen i Sverige.</ref> | ||
|[[ | |[[Skåne]], [[Blekinge]] | ||
|[[ | |[[Lunds domkyrka]] | ||
|- | |||
| [[Mariestads stift]] | |||
|1580<ref>1646 uppgick Mariestads stift i [[Karlstads stift]].</ref> | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| [[Sigtuna stift]] | |||
|tidigt 1100-tal<ref>På 1130-talet flyttas Sigtuna stift till Gamla Uppsala.</ref> | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|[[Fil:Skara stift vapen.jpg|25px]] [[Skara stift]] | |||
|1070-tal | |||
|Mellersta och norra [[Västergötland]] | |||
|[[Skara domkyrka]] | |||
|- | |- | ||
|[[Fil:Stockholm stift vapen.jpg|25px]] [[Stockholms stift]] | |[[Fil:Stockholm stift vapen.jpg|25px]] [[Stockholms stift]] | ||
Rad 80: | Rad 88: | ||
|[[Storkyrkan]] | |[[Storkyrkan]] | ||
|- | |- | ||
|[[Fil: | |[[Fil:Strängnäs stift vapen.jpg|25px]] [[Strängnäs stift]] | ||
| | |tidigt 1100-tal | ||
| | |[[Södermanland]] utom nordöstra delen, [[Närke]] | ||
|[[ | |[[Strängnäs domkyrka]] | ||
|- | |||
|[[Fil:Uppsala stift vapen.jpg|25px]] [[Uppsala ärkestift]] | |||
|1130-talet, 1164<ref>Uppsala blir Sveriges ärkestift.</ref> | |||
|[[Uppland]] utom södra delen, [[Gävleborgs län]] | |||
|[[Uppsala domkyrka]] | |||
|- | |- | ||
| [[Viborgs stift]] | | [[Viborgs stift]] | ||
Rad 90: | Rad 103: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|[[Fil:Visby stift vapen.jpg|25px]] [[Visby stift]] | |||
| | |1645 | ||
| | |[[Gotland]], [[Svenska kyrkan i utlandet]] | ||
| | |[[Visby domkyrka|Visby Sankta Maria domkyrka]] | ||
|- | |- | ||
| [[ | |[[Fil:Västerås stift vapen.jpg|25px]] [[Västerås stift]] | ||
|tidigt 1100-tal | |tidigt 1100-tal | ||
|[[Västmanland]], [[Dalarnas län]] | |||
| | |[[Västerås domkyrka]] | ||
|- | |- | ||
| [[ | |[[Fil:Växjö stift vapen.jpg|25px]] [[Växjö stift]] | ||
| | |1170-tal | ||
| | |Västra och södra [[Småland]], [[Öland]] | ||
| | |[[Växjö domkyrka]] | ||
|- | |- | ||
| [[ | |[[Fil:Åbo stift vapen.jpg|25px]] [[Åbo stift]] | ||
| | |sent 1100-tal<ref>I och med slutet på det finska kriget 1809 upphör Åbo Stift att tillhöra den Svenska kyrkan.</ref> | ||
| | |||
| | | | ||
|[[Åbo domkyrka]] | |||
|} | |} | ||
==Fotnoter== | ==Fotnoter== | ||
<references/> | <references/> |
Versionen från 28 oktober 2010 kl. 13.26
Stift, biskopsdöme, är en administrativ och geografisk indelning inom [kyrkoprovinser i vissa kristna samfund. Det geografiska stiftet leds av en biskop, men i romersk-katolska kyrkan kan ett stift även vara ett kloster som leds av ett kapitel av munkar och en abbot.
Flera stift tillsammans leds av en ärkebiskop (och kallas inom den romersk-katolska kyrkan för kyrkoprovins), vars eget stift kallas ärkestift. Stiften är i sin tur indelade kontrakt, pastorat och församlingar, som är den minsta enheten i alla kristna kyrkors organisation. En sådan indelning gäller i synnerhet inom romersk-katolska kyrkan och inom de nationella evangelisk-lutherska kyrkor som övertog dess roll efter reformationen. Stiftens organisation kan variera mellan olika kristna samfund och olika länder.
Stift i Sverige
Stiftens ledning
Stiften styrdes av en biskop (i ärkestiftet en ärkebiskop) tillsammans med domkapitlet vilket var benämningen på stiftets centrala juridiska och administrativa organ. Biskoparna samarbetade i kyrkans centrala ledning där ärkebiskopen i Uppsala gick under beteckningen "primus inter pares", den främste bland likar. I de nya stift som upprättades efter reformationen och som inledningsvis kallades superintendentia tillsattes en superintendent.
Denna artikel är bara påbörjad. Du kan hjälpa till genom att utöka den. Om du tycker att denna artikel är färdig kan du ta bort formateringen {{Stubbe}}.
Svenska stift genom historien
Fotnoter
- ↑ I och med att biskopssätet i Viborgs stift år 1723 flyttats till Borgå.
- ↑ 1164 slogs Eskilstuna stift ihop med Strängnäs stift.
- ↑ 1915 uppgick Kalmar stift i Växjö Stift.
- ↑ Mariestads stift bildades 1583 men flyttades till Karlstad 1647.
- ↑ Lund blir Nordens ärkestift och primas för kyrkoprovinsen Norden (inklusive Sverige), fram till reformationen i Sverige.
- ↑ 1646 uppgick Mariestads stift i Karlstads stift.
- ↑ På 1130-talet flyttas Sigtuna stift till Gamla Uppsala.
- ↑ Uppsala blir Sveriges ärkestift.
- ↑ 1723 uppgick Viborgs stift i Borgå stift.
- ↑ I och med slutet på det finska kriget 1809 upphör Åbo Stift att tillhöra den Svenska kyrkan.