Spanska för släktforskare: Skillnad mellan sidversioner
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
Jojje (diskussion | bidrag) |
Jojje (diskussion | bidrag) (påbörjad ordlista) |
||
Rad 4: | Rad 4: | ||
[[Fil:Kinship es.png]] | [[Fil:Kinship es.png]] | ||
==Spansk-svensk ordlista för släktforskare== | ==Ordlista== | ||
{| class="wikitable" style="text-align:left" | |||
|+ '''Spansk-svensk ordlista för släktforskare - av Jorge Lintrup''' | |||
!Spanska || Svenska | |||
|- | |||
| '''Abastos''' || '''Leverans av lagervaror''', särskilt livsmedel | |||
|- | |||
| '''Abolengo''' || '''Härstamning''', anor, arvegods, m.m. | |||
|- | |||
| '''Acta''' || '''Akt''', t.ex. ''acta de nacimiento'', födelsebevis, ''acta de matrimonio'', vigselbevis, som arkiverats av civila myndigheter (inte kyrkliga). | |||
|- | |||
| '''Actuario''' || '''Protokollförare''', (bokhållare?) | |||
|- | |||
| '''Adyutriz''' || En ''iglesia adyutriz'', från latinets ''adiutrix'' = en '''hjälpkyrka''', eller en kapellförsamling. | |||
|- | |||
| '''Agnaticia''' || '''Agnatisk''', t.ex. stamtavla följande endast manssidan/svärdssidan. | |||
|- | |||
| '''Albarder-ía -o''' || '''Sadelmakeri''', specialiserad på hästsadlar och utrustning som underlättar klövjefrakt. '''Sadelmakare'''. | |||
|- | |||
| '''Alcalde''' || '''Styresman''' för en ''ayuntamiento'', '''borgmästare''' | |||
|- | |||
| '''Aldéa''' || Liten '''by''' eller (sällsynt) gård. | |||
|- | |||
| '''Alfarer-ía -o''' || '''Krukmakeri''', specifik keramikverkstad som specialiserat sig på krukmakeri. '''Krukmakare'''. | |||
|- | |||
| '''Alférez''' || '''Fänrik''', '''underlöjtnant''', t.ex. ''alférez de fragata'' = fänrik i flottan, eller ''a. de navio'' = löjtn. i flottan. | |||
|- | |||
| '''Alguacil''' || '''Rättstjänare''', polisman, stadstjänare, vakt, exekutionsbetjänt, etc. | |||
|- | |||
| '''Apellido''' || '''Släktnamn''', '''efternamn''', ursprungligen tillnamn, eller tilltalsnamn (''appellare''=tilltala) | |||
|- | |||
| '''Apellido compuesto''' || '''Sammansatt släktnamn''', t.ex. Fernández-Ochoa, Sánchez de Bustamante, Ladrón de Guevara | |||
|- | |||
| '''Apellidos de expósitos''' || '''Påhittat efternamn''', som gavs hittebarn eller bortadopterade barn. Sådana namn kunde vara tagna efter helgon, som t.ex. ''Santamaría'', ''Sanmartín'', ''Sampedro'', eller toponymika som ''Toledo'', ''Zaragoza'' och ''Cuenca''. | |||
|- | |||
| '''Árbol genealógico''' || '''Släktträd''', ''árbol de descendencia'' = stamträd, ''árbol de ascendencia'' = anträd, se även ''tabla''. | |||
|- | |||
| '''Archidiócesis''' || '''Huvudärkestift''', '''huvudärkebiskopsdöme''', i regel lett av en ärkebiskop som även är kardinal. | |||
|- | |||
| '''Archivo''' || '''Arkiv''', t.ex. ''archivo parroquial'' = kyrkoarkiv (eg. sockenarkiv eller församlingsarkiv), ''archivo civil'' = civilarkiv, ''archivo municipal'' = stadsarkiv, etc. | |||
|- | |||
| '''Armas''' || '''Heraldiskt vapen, vapensköld(ar)''' | |||
|- | |||
| '''Armorial''' || '''Vapenrulla''', heraldiska vapen samlade i en s.k. vapenrulla, en bok som beskriver olika släkters vapen. | |||
|- | |||
| '''Arzobispado''' || '''Ärkestift''', lett av en ärkebiskop (''arzobispo'') | |||
|- | |||
| '''Arzobispo''' || '''Ärkebiskop''', kan ibland inneha kardinals värdighet i katolska länder. Påven, t.ex. är Roms ärkebiskop. | |||
|- | |||
| '''Ascenden-cia -tes''' || '''Härkomst''', uppstigande släktskap, härstamning, anor, '''anfäder''', förfäder, etc. | |||
|- | |||
| '''Ascender''' || '''Stiga i graderna''', befordras, ges befordran | |||
|- | |||
| '''Avecindar''' || '''Slå sig ned''', '''bosätta sig''' (äv. mantalskriva sig) | |||
|- | |||
| '''Ayudante''' || '''Adjutant''', biträdande officer i överordnads tjänst. | |||
|- | |||
| '''Ayuntamiento''' || '''Stadsstyrelse''', grupp av betrodda (eller rentav valda) medborgare, under ledning av en ''alcalde'', som sammanträdde och styrde en stad. Efterträddes senare av ''cabildon''. | |||
|- | |||
| '''Baquiano''' || '''Stigfinnare''', '''vägvisare''', '''guide''', kunnig vägfaren dräng eller ryttare, som ledde folk rätt i okänd mark. | |||
|- | |||
| '''Barbero''' || '''Barberare''', man som rakade eller klippte, men som också i brist på kunniga läkare, drog ut tänder, gjorde enkla kirurgiska ingrepp, samt genomförde åderlåtning, koppning, etc. | |||
|- | |||
| '''Bastard-o -a''' || '''Bastard''', '''utomäktenskaplig''' (utomäktenskaplig linje, t.ex.) | |||
|- | |||
| '''Benedictino''' || '''Benediktinermunk''', munk eller nunna som lovat följa Benediktinerregeln. Kända för att utöva stort inflytande på kulturens område, t.ex. inom poesin, musiken, konsten, etc. Också kända som duktiga odlare, läkare och naturvetenskapsmän. | |||
|- | |||
| '''Bisabuel-o -a''' || '''Farfars, farmors, morfars eller mormors förälder''', följer på ''abuel-o –a'' (tredje generationens ana) | |||
|- | |||
| '''Bisniet-o -a''' || '''Barnbarns barn''', följer på ''niet-o -a'' (tredje generationens ättling) | |||
|- | |||
| '''Blasón''' || '''Vapenbeskrivning, vapenmålning, blasonering''' | |||
|- | |||
| '''Boticario''' || '''Apotekare''', farmacept | |||
|- | |||
| '''Brazo''' || '''Gren''', huvudgren i anträd, t.ex. | |||
|- | |||
| '''Burgo''' || '''Medeltida befästning''', eller befäst medeltida stad | |||
|- | |||
| '''Burgués''' || '''Inbyggare''' eller '''invånare''', '''borgare''', '''medborgare''' i en ''burgo'' (muromgärdad befäst medeltida stad) | |||
|- | |||
| '''c.c.''' || '''''Casado con''''' = gift med | |||
|- | |||
| '''c.m.''' || '''''Contrajo matrimonio''''' = ingå äktenskap/ingick äktenskap, förkortas c.m. | |||
|- | |||
| '''c.s.''' || '''''Con succeción''''' = med avkomlingar, ättlingar | |||
|- | |||
| '''Caballero''' || '''Riddare''', medlem av ridderskap eller riddarorden. Numera hövlighetstitel med betydelse ''gentleman''. | |||
|- | |||
| '''Cabildo''' || '''Stadsstyrelse''', '''rådhus'''. Av latinets ''capitulum'' (= huvudsäte). Cabildon efterträdde de tidigare ''ayuntamientos'' och utgjordes av en grupp ''regidores'' under ledning av en ''alcalde'' som kunde sammankallas. I allmänhet bestod de av de mest ansedda medborgarna i staden/samhället. Cabildo betyder också domkapitel i kyrkliga sammanhang. | |||
|- | |||
| '''Campanero''' || '''Klockare''', man som skötte ringningen med kyrkans klockor. | |||
|- | |||
| '''Campesino''' || '''Bonde''' (även: ''labrador'', ''aldeano'', ''chacarero'') | |||
|- | |||
| '''Canaster-ía -o''' || '''Korgmakeri''', '''korgmakare''', hantverkare som tillverkar korgar. Även ''cestería'' och ''mimbrería'' | |||
|- | |||
| '''Cancillería''' || '''Kanslerämbete''', i Spanien och dess kolonier förr justitieämbetets högsta rättskipande myndighet; speciell instans inom diplomatväsendet. | |||
|- | |||
| '''Canter-ía -o''' || '''Stenhuggeri''', '''stenhuggare''', hantverkare som specialiserat sig på att hugga och forma sten. | |||
|- | |||
| '''Carnal''' || '''Köttslig''', i bemärkelsen köttslig son, dotter, syster eller bror, osv. | |||
|- | |||
| '''Casa''' || '''Hus''', även i betydelsen ”släkt” eller ”familj”, t.ex. av huset... | |||
|- | |||
| '''Casco''' || Gammal '''stadskärna''', eller '''huvudbyggnader''' i lantgård, ''estancia'' eller ''hacienda'' | |||
|- | |||
| '''Caserío''' || Mycket liten avlägset liggande '''by''' eller '''gård''', eller spridd grupp av lantgårdar | |||
|- | |||
| '''Castrense''' || Kyrklig enhet, t.ex. kyrka, församling eller stift '''tillhörande garnison'''. | |||
|- | |||
| '''Caudillo''' || '''Hövding'''; '''härförare''', i Argentina hänsyftande till de ”stormän” eller politiska ledare, som efter befrielsen tog makten i provinserna. De federativa partiet var anhängare av ett system, där varje provins eller landsända hade sin caudillo, med mycket stor makt och mycket inflytande. | |||
|- | |||
| '''Ceramista''' || '''Krukmakare''', keramiker, hantverkare som tillverkade keramiska varor, t.ex. krukor, fat, etc. | |||
|- | |||
| '''Cester-ía -o''' || '''Korgmakeri''', '''korgmakare''', hantverkare som gör korgar. Även ''canastería'' och ''mimbrería'' | |||
|- | |||
| '''Chacarero''' || '''Lantbrukare''', bonde eller farmare som äger en traditionell gård, ofta av begränsad storlek. | |||
|- | |||
| '''Chacra''' || '''Liten bondgård''', farm, torp, litet jordbruk. | |||
|- | |||
| '''Chancillería''' || '''Kanslerämbete''', se ''cancillería'' | |||
|- | |||
| '''Chozn-o -a''' || '''Barnbarns barnbarns barn''', följer på ''tataraniet-o -a'' (femte generationens ättling), även ''trastataranieto''. | |||
|- | |||
| || --- Under uppbyggnad --- | |||
<references/> | <references/> | ||
Rad 11: | Rad 137: | ||
[[Kategori:Släktforskarlexikon]] | [[Kategori:Släktforskarlexikon]] | ||
[[Kategori:Ordlistor för släktforskare]] | [[Kategori:Ordlistor för släktforskare]] | ||
Versionen från 18 oktober 2011 kl. 09.36
Hjälpreda för släktforskare som forskar i spansktalande länder. Här listas språkliga hjälpmedel för släktforskare i de över tjugo länder som har spanska som officiellt språk.
Släktskapsrelationer på spanska
Ordlista
Spanska | Svenska |
---|---|
Abastos | Leverans av lagervaror, särskilt livsmedel |
Abolengo | Härstamning, anor, arvegods, m.m. |
Acta | Akt, t.ex. acta de nacimiento, födelsebevis, acta de matrimonio, vigselbevis, som arkiverats av civila myndigheter (inte kyrkliga). |
Actuario | Protokollförare, (bokhållare?) |
Adyutriz | En iglesia adyutriz, från latinets adiutrix = en hjälpkyrka, eller en kapellförsamling. |
Agnaticia | Agnatisk, t.ex. stamtavla följande endast manssidan/svärdssidan. |
Albarder-ía -o | Sadelmakeri, specialiserad på hästsadlar och utrustning som underlättar klövjefrakt. Sadelmakare. |
Alcalde | Styresman för en ayuntamiento, borgmästare |
Aldéa | Liten by eller (sällsynt) gård. |
Alfarer-ía -o | Krukmakeri, specifik keramikverkstad som specialiserat sig på krukmakeri. Krukmakare. |
Alférez | Fänrik, underlöjtnant, t.ex. alférez de fragata = fänrik i flottan, eller a. de navio = löjtn. i flottan. |
Alguacil | Rättstjänare, polisman, stadstjänare, vakt, exekutionsbetjänt, etc. |
Apellido | Släktnamn, efternamn, ursprungligen tillnamn, eller tilltalsnamn (appellare=tilltala) |
Apellido compuesto | Sammansatt släktnamn, t.ex. Fernández-Ochoa, Sánchez de Bustamante, Ladrón de Guevara |
Apellidos de expósitos | Påhittat efternamn, som gavs hittebarn eller bortadopterade barn. Sådana namn kunde vara tagna efter helgon, som t.ex. Santamaría, Sanmartín, Sampedro, eller toponymika som Toledo, Zaragoza och Cuenca. |
Árbol genealógico | Släktträd, árbol de descendencia = stamträd, árbol de ascendencia = anträd, se även tabla. |
Archidiócesis | Huvudärkestift, huvudärkebiskopsdöme, i regel lett av en ärkebiskop som även är kardinal. |
Archivo | Arkiv, t.ex. archivo parroquial = kyrkoarkiv (eg. sockenarkiv eller församlingsarkiv), archivo civil = civilarkiv, archivo municipal = stadsarkiv, etc. |
Armas | Heraldiskt vapen, vapensköld(ar) |
Armorial | Vapenrulla, heraldiska vapen samlade i en s.k. vapenrulla, en bok som beskriver olika släkters vapen. |
Arzobispado | Ärkestift, lett av en ärkebiskop (arzobispo) |
Arzobispo | Ärkebiskop, kan ibland inneha kardinals värdighet i katolska länder. Påven, t.ex. är Roms ärkebiskop. |
Ascenden-cia -tes | Härkomst, uppstigande släktskap, härstamning, anor, anfäder, förfäder, etc. |
Ascender | Stiga i graderna, befordras, ges befordran |
Avecindar | Slå sig ned, bosätta sig (äv. mantalskriva sig) |
Ayudante | Adjutant, biträdande officer i överordnads tjänst. |
Ayuntamiento | Stadsstyrelse, grupp av betrodda (eller rentav valda) medborgare, under ledning av en alcalde, som sammanträdde och styrde en stad. Efterträddes senare av cabildon. |
Baquiano | Stigfinnare, vägvisare, guide, kunnig vägfaren dräng eller ryttare, som ledde folk rätt i okänd mark. |
Barbero | Barberare, man som rakade eller klippte, men som också i brist på kunniga läkare, drog ut tänder, gjorde enkla kirurgiska ingrepp, samt genomförde åderlåtning, koppning, etc. |
Bastard-o -a | Bastard, utomäktenskaplig (utomäktenskaplig linje, t.ex.) |
Benedictino | Benediktinermunk, munk eller nunna som lovat följa Benediktinerregeln. Kända för att utöva stort inflytande på kulturens område, t.ex. inom poesin, musiken, konsten, etc. Också kända som duktiga odlare, läkare och naturvetenskapsmän. |
Bisabuel-o -a | Farfars, farmors, morfars eller mormors förälder, följer på abuel-o –a (tredje generationens ana) |
Bisniet-o -a | Barnbarns barn, följer på niet-o -a (tredje generationens ättling) |
Blasón | Vapenbeskrivning, vapenmålning, blasonering |
Boticario | Apotekare, farmacept |
Brazo | Gren, huvudgren i anträd, t.ex. |
Burgo | Medeltida befästning, eller befäst medeltida stad |
Burgués | Inbyggare eller invånare, borgare, medborgare i en burgo (muromgärdad befäst medeltida stad) |
c.c. | Casado con = gift med |
c.m. | Contrajo matrimonio = ingå äktenskap/ingick äktenskap, förkortas c.m. |
c.s. | Con succeción = med avkomlingar, ättlingar |
Caballero | Riddare, medlem av ridderskap eller riddarorden. Numera hövlighetstitel med betydelse gentleman. |
Cabildo | Stadsstyrelse, rådhus. Av latinets capitulum (= huvudsäte). Cabildon efterträdde de tidigare ayuntamientos och utgjordes av en grupp regidores under ledning av en alcalde som kunde sammankallas. I allmänhet bestod de av de mest ansedda medborgarna i staden/samhället. Cabildo betyder också domkapitel i kyrkliga sammanhang. |
Campanero | Klockare, man som skötte ringningen med kyrkans klockor. |
Campesino | Bonde (även: labrador, aldeano, chacarero) |
Canaster-ía -o | Korgmakeri, korgmakare, hantverkare som tillverkar korgar. Även cestería och mimbrería |
Cancillería | Kanslerämbete, i Spanien och dess kolonier förr justitieämbetets högsta rättskipande myndighet; speciell instans inom diplomatväsendet. |
Canter-ía -o | Stenhuggeri, stenhuggare, hantverkare som specialiserat sig på att hugga och forma sten. |
Carnal | Köttslig, i bemärkelsen köttslig son, dotter, syster eller bror, osv. |
Casa | Hus, även i betydelsen ”släkt” eller ”familj”, t.ex. av huset... |
Casco | Gammal stadskärna, eller huvudbyggnader i lantgård, estancia eller hacienda |
Caserío | Mycket liten avlägset liggande by eller gård, eller spridd grupp av lantgårdar |
Castrense | Kyrklig enhet, t.ex. kyrka, församling eller stift tillhörande garnison. |
Caudillo | Hövding; härförare, i Argentina hänsyftande till de ”stormän” eller politiska ledare, som efter befrielsen tog makten i provinserna. De federativa partiet var anhängare av ett system, där varje provins eller landsända hade sin caudillo, med mycket stor makt och mycket inflytande. |
Ceramista | Krukmakare, keramiker, hantverkare som tillverkade keramiska varor, t.ex. krukor, fat, etc. |
Cester-ía -o | Korgmakeri, korgmakare, hantverkare som gör korgar. Även canastería och mimbrería |
Chacarero | Lantbrukare, bonde eller farmare som äger en traditionell gård, ofta av begränsad storlek. |
Chacra | Liten bondgård, farm, torp, litet jordbruk. |
Chancillería | Kanslerämbete, se cancillería |
Chozn-o -a | Barnbarns barnbarns barn, följer på tataraniet-o -a (femte generationens ättling), även trastataranieto. |
--- Under uppbyggnad ---
|